Nahlédněte USB flash diskům pod pokličku

Na začátek si neodpustíme malou definici:
USB flash disk, USB flash paměť, USB klíčenka, flash disk či hovorově flashka nebo fleška je paměťové zařízení, které vzniklo převážně jako náhrada starších disket. Více o historii flash disků si přečtěte zde.
Většinou má flashka podobu klíčenky o velikosti balení žvýkaček, ale vybavené pamětí typu flash, která umožňuje uchování dat i při odpojení od zdroje napájení.

Data se do disku nahrávají pomocí USB sběrnice (odtud také pochází název). I když je v názvu slovo disk, vlastní médium ve tvaru kotouče není.

usb disky

V současnosti se USB flash disky vyrábějí v mnoha podobách. Na stránkách USBmedia.cz najdete řadu USB flash disků vhodných pro reklamní potisk. Na všechny klasické a existující tvary flash disků můžeme umístit Váš reklamní potisk nebo laser.
V divizi Flashdisknami­ru.cz Vám zase navrhneme a vyrobíme USB flash disk v unikátním tvaru Vašeho loga, maskota či produktu.

Základem drtivé většiny tvarů je však klasický USB konektor a malá destička s integrovaným obvodem.
usb soucasti
Hlavní části USB flash disku:
USB-A male konektor – umožňuje fyzické spojení s PC nebo USB rozbočovačem
Mass storage controller – čip pro komunikaci s PC
NAND paměťový čip – zde jsou uložena data
Krystal – produkuje hlavní 12 MHz hodinový signál

Přídavné části:
Jumper – pro testování ve výrobě nebo nahrávání kódu do mikroprocesoru
LED dioda – signalizuje zda se právě čte či zapisuje
Zámek – přepínač umožňující zablokování zápisu
Krytka USB konektoru – chrání před statickou elektřinou a fyzickým poškozením
Doplňky na přenos – klíčenky, obaly a podobně

Pokud nejste zapálení fyzici, tak dále raději nečtěte .. Podívejte se radši na náš Facebook a sledujte naše Tweety, ať jste v obraze alespoň ve světe přenosných USB médií :)

Způsob fyzického zapisování do paměti (na čip NAND)
Data jsou ukládána v poli tranzistorů (plovoucí brány) zvaných „buňky“. Každá z nich obvykle uchovává 1bitinformace.
Data jsou ukládána v poli unipolárních tranzistorů s plovoucími hradly, zvaných „buňky“, každá z nich obvykle uchovává 1 bit informace.
Jedno hradlo je ovládací (CG – control gate), druhé je plovoucí (FG – floating gate), izolované od okolí vrstvou oxidu. Protože je FG izolované, všechny elektrony na něj přivedené jsou zde „uvězněny“. Tím je uložena informace.
Když jsou na FG elektrony, modifikují (částečně ruší) elektrické pole přicházející z CG, což modifikuje prahové napětí (Ut) buňky. Buňka je čtená umístěním určitého elektrického napětí na CG, elektrický proud tranzistorem pak buď teče, nebo neteče, a to v závislosti na Ut buňky, které je závislé na počtu elektronů na FG. Tato přítomnost nebo nepřítomnost elektrického proudu je přeložena na 1 a 0, představující uložená data.

Flash buňka je naprogramovaná (nastavená na specifickou hodnotu) spuštěním toku elektronů ze zdroje do odvodu. Přivedení velkého napětí na CG pak poskytne dostatečně silné elektrické pole pro jejich vysátí na FG. Pro vymazání flash buňky je velký napěťový rozdíl přiveden mezi CG a zdroj, což odvede elektrony pryč skrz kvantový tunel. Současné flash paměti jsou rozdělené do vymazatelných částí nazývaných buď bloky, nebo sektory. Všechny paměťové buňky v rámci jednoho bloku musí být vymazány současně.
V dnešní době se této technologie využívá spíše na kapesní přehrávače MP3 a MP4, které díky své velikosti a velké paměti vytlačily dříve používané walkmany a diskmany.


Zpět na hlavní stranu blogu